גלישת רוח – עקרונות בסיסיים

מהי גלישת רוח?

גלישת רוח הוא ספורט ימי אשר החל בשנת 1969, אז הוסיף המהנדס ג'ים דרק מפרש לגלשן הגלים ורתם את הגלשן לרוח. המפרש שיפר את היגוי הגלשן שנחשב לגס בגלשני גלים. את ההמצאה רכש משקיע, הוויל שווייצר. בסוף שנות השישים הופיע בקליפורניה הדגם המסחרי הראשון שנקרא "וינדסרפר". בתוך זמן קצר יחסית קמו ארגונים, בתי ספר, תקנות ותחרויות (אם כי התחרויות הראשונות נכשלו).

מהם עקרונות גלישת רוח?

הגלישה מתבססת על שיווי משקל בין הרוח לגולש. כדי לזוז על הגולש לעמוד עם הגב לרוח כשהמפרש לפניו ולהפעיל כוח במשיכת המפרש כאותו כוח שמפעילה הרוח. דבר זה יצור מצב שבו המפרש לא יזוז נגד הרוח ולכן הגלשן עצמו כן יזוז.

כיצד מתבצע ניווט גלשן הרוח?

ניווט הגלשן אינו קשה אך מצריך אימון. הדינאמיות של הכלי גורמת לכך שאין להתייחס לכיוונים כשמאל או ימין אלא על פי הגורם המשפיע ביותר – הרוח. פניות נקראות לעלות לרוח או לרדת לרוח. הרוח מוגדרת כרוח צד או גבית. מכיוון שהגלשן מונע על ידי הרוח בלבד אין הוא יכול לנוע ישירות כנגד הרוח, ניתן להתקדם עם הגלשן לכיוון אשר נמצא במעלה הרוח אך זאת על ידי גלסים. פניה למעלה הרוח: כדי לעלות לרוח יש להטות את התורן מעט אל כיוון הירכתיים. מצב זה ייצור יותר כוח של הרוח על הירכתיים מאשר על החרטון ולכן יזיז אותם יותר. מצב זה יגרום לפניית החרטום אל מעלה הרוח. פניה לירידה מהרוח: כדי לרדת מהרוח יש להטות את התורן מעט אל כיוון החרטום. פעולה זו תגרום למצב הפוך מאשר בפניה אל מעלה הרוח ולכן החרטום יזוז אל כיוון נשיבת הרוח. חידוד לרוח: גולש מנוסה יכול לחדד עד כ-10 מעלות לרוח אך לעולם אי אפשר לשוט כנגד הרוח ממש. כמו כן ככול שמחדדים לרוח מאבדים חלק גדול מהאנרגיה של הרוח שלא נלכדת במפרש בכזו זווית. מצב זה גורם להאטה של התנועה וקשיים בשיווי משקל. חידוד לרוח יתבצע לרוב כאשר הגולש ירצה להגיע למקום שממנו באה הרוח (כמו לחזור לחוף) דרך טובה נוספת להגיע למקום ממנו נושבת הרוח לגולשים פחות מנוסים היא ה"גלסים". "גלס" או צלע היא שיטה הפלגה בה אינך נוסע נגד הרוח אלא עושה זיגזגים ונוסע קצת באלכסון כל פעם לכיוון אחר. מהלך זה אמנם אינו קל (בגלל שכול גלס גורר איתו סיבוב) אך הוא קל יותר מאשר חידוד מתמיד וקשה לרוח.

האם קשה ללמוד גלישת רוח?

לימוד גלישת רוח לא קשה אך גם לא קל למדי והכל יחסי לרמה שאליה התלמיד שואף מבחינת הזמן ובכלל. הזמן הנדרש ללימוד גלישת רוח בסיסי הוא לא גדול במיוחד, הזמן הנדרש על מנת להגיע לגלישת פלנינג (גלישה מתקדמת – הרגליים ברצועות הגלשן, חיבור הטרפז (רתמה) לחבק המחובר למנור) הוא יותר ארוך מבחינת משך הזמן ודורש התמדה, רצינות, כושר גופני בסיסי ולעתים עקשנות.

PICT0784P1000829MINOLTA DIGITAL CAMERA

מהם הכלים הבסיסיים הניתנים בקורס גלישת רוח?

בתחילת קורס גלישת הרוח התלמיד לומד את התאוריה מבחינת כיווני הרוחות, עמידה נכונה על הגלשן ביחס לכיוון הרוח, יציבות על הגלשן, הרמה נכונה של המפרש בהתאם לכיוון הרוח, תפיסה נכונה של המנור, סגירה ופתיחת המפרש בהתאם ותחילת שייט.

החל מאיזה גיל ניתן ללמוד גלישת רוח? 

ניתן להתחיל ללמוד גלישת רוח כבר מגיל 7.

מהן מספר השעות המומלצות ללמידה בסיסית בגלישת רוח?

מספר השעות המומלצות הן מינמום 6-8 שעות, על מנת לאפשר לתלמיד לאחר מכן להשכיר/לרכוש ציוד גלישה ולהיות עד כמה שניתן עצמאי בים, אך עדיין רצוי בפיקוח ובידיעת בית הספר.

 היכן ניתן ללמוד גלישת 7035רוח?

ישראל התברכה בתנאים נהדרים לגלישת רוח. מזג אוויר חם כמעט לאורך כל ימות השנה ואגם אידיאלי ששמו הכינרת המספק רוח מדי יום ביומו במשך כל חודשי הקיץ, וכמו כן באילת כמעט ורוב ימות השנה קיימת רוח אידיאלית לגלישת רוח. בנוסף, חופי סיני ומצרים מציעים תנאי גלישה מהטובים בעולם, וכך גם קפריסין, איי יוון, חופי ספרד ואזורים נוספים אשר מרוחקים מאיתנו אולם מספקים תנאי רוח ומזג אוויר מעולים.

מונחים מקצועיים  
לעלות לרוח מצב שבו חרטום הגלשן מסתובב אל הכיוון שממנו הרוח מגיעה
לרדת מהרוח מצב שבו חרטום הגלשן מסתובב אל הכיוון שאליו נושבת הרוח
חידוד לרוח גלישה נגד הרוח עד 30 מעלות מהכוון שממנו באה הרוח
ווטר סטרט תהליך עליה על הגלשן למתקדמים אשר בו הגולש שוכב במים, מרים קצת את המפרש ונותן לרוח להרים אותו
פתיחת מפרש הגדלת הזווית בין המפרש לגוף הגלשן
סגירת מפרש הקטנת הזווית בין המפרש לגוף הגלשן
סיבוב אחורי סיבוב הגלשן בעליה לרוח, גורר אחריו גם תזוזה של הגולש לצד השני של הגלשן
מהפך סיבוב הגלשן בירידה מהרוח, גורר אחריו גם תזוזה של הגולש לצד השני של הגלשן

סרטוני עקרונות גלישה – לחצו לצפייה